Čas pre mamu

Nemocenská, materská a rodičovská dovolenka a druhé dieťa. Otázky a odpovede

Nemocenská, materská a rodičovská dovolenka a druhé dieťa. Otázky a odpovede


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rozhodnutie o druhom dieťati je pre mnohých rodičov ťažké. Nielen kvôli dodatočným záväzkom, ale aj kvôli financiám. Vyvstávajú otázky a veľa pochybností. A čo práca? Ako je to s prepustením a výškou príspevku?

Tu sú najčastejšie otázky.

Ako vyzerá nemocenská dávka pre tehotné ženy?

V súlade s čl. 11 zákona z 25. júna 1999. nemocenské pre tehotné ženy je 100% zaplatené (100% základu pre výpočet odmeny - písmeno „B“ by malo byť uvedené vo forme výnimky). Na rozdiel od nemocenských dávok vydaných z iného dôvodu, ktorý je splatný 80%.

Dávky v chorobe z dôvodu tehotenstva sa vypočíta na základe priemeru za posledných 12 mesiacov nepretržite pracujúcich.

Budúca matka je splatná 270 dní chorých, Ak presiahne 270 dní, môže sa prihlásiť rehabilitačný príspevok.

Kedy by som mal poskytovať úľavu v dôsledku tehotenstva?

Musí byť poskytnutá nemocenská dovolenka z dôvodu tehotenstva do 7 dní od dátumu vydania. Možno ich zaslať poštou (vyžaduje sa potvrdenie o prijatí) - rozhodujúci je dátum na poštovej pečiatke.

Kedy využiť oneskorenú dovolenku?

Individuálne rozhodnutie. Omeškanú dovolenku možno využiť pred práceneschopnosťou alebo po materskej alebo rodičovskej dovolenke. Dovolenka je 100% platená.

Mimochodom, stojí za to si zapamätať asi 2 dni voľna pre dieťa, ktoré možno použiť pred práceneschopnosťou alebo po materskej a rodičovskej dovolenke.

Môžem pokračovať v práceneschopnosti ihneď po rodičovskej dovolenke?

Áno. Je to možné. V nasledujúcich situáciách: ak pracujete pre pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo pracovnú zmluvu. V tomto prípade však ide o zmluvu na dobu určitú a mandátnu zmluvu nesmie sa skončiť počas materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Jeden deň po rodičovskej dovolenke sa nemusíte vrátiť do práce, Toto je jeden z najväčších mýtov. Musíte to však zabezpečiť prepustenie na pracovisko bolo vydané odo dňa, keď ste sa mali vrátiť do práce.

Môže byť výnimka udelená počas rodičovskej dovolenky?

Áno. Prepustenie môže byť vydané pred dátumom návratu do práce, počas rodičovskej dovolenky. V deň, keď by ste mali pracovať, nie je vždy možné navštíviť lekára.

Koľko peňazí dostávam nemocenské po rodičovskej dovolenke?

Základ sa vypočíta na rovnakom základe ako v prípade posledného L4, príspevok by mal mať rovnakú výšku.

Rozvíjať nový základ (v súlade s článkom 43 zákona z 25. júna 1999 o peňažných dávkach) je potrebné pracovať minimálne 3 mesiace po dovolenke. Ak poberáte dávky pod rovnakým titulom alebo iným kratším ako tri kalendárne mesiace, základ pre výpočet sa nebude počítať znovu.

Kto vypláca nemocenské dávky?

Ak pracujete na mandátnej zmluve, príspevok sa vypláca od prvého dňa ZUS, Ak ste zamestnaný na základe pracovnej zmluvy na dobu určitú alebo neurčitú prvých 33 dní príspevku vypláca zamestnávateľ.

Môžem po rodičovskej dovolenke ísť na L4?

Hneď po rodičovskej dovolenke môžete čerpať práceneschopnosť. Nemocenská dávka nie je splatná počas rodičovskej dovolenky, iba po jej skončení.

Musíte sa obrátiť na zamestnávateľa so žiadosťou o návrat do práce. Prvý deň, keď sa vrátite do práce, je možné zmeniť nemocenské dávky. Po rodičovskej dovolenke nie je potrebné vrátiť sa do práce na jeden deň, aby ste dostali nemocenské.



Komentáre:

  1. Tojakora

    the bad taste what that

  2. Maddox

    Thank you for this information, but I dare to add some criticism, it seems to me that the author overdid it with the presentation of the facts, and the article turned out to be rather academic and dry.

  3. Lukacs

    Veľmi cenná vec

  4. Taum

    I congratulate, excellent idea and it is duly

  5. Halbert

    Je mi ľúto, ale podľa môjho názoru sa mýlite. Som si istý. Pokúsme sa o tom diskutovať. Napíš mi v PM, hovor.



Napíšte správu